“2018/2019 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl” konulu V. Hubuder Konferansı Ankara Crown Plaza Otel’de gerçekleştrildi.

“2018/2019 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl” konulu V. Hubuder Konferansı Ankara Crown Plaza Otel’de gerçekleştrildi.

Ankara Crown Plaza Otel’de 03-04 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz konferansımızda sektörü temsil eden birbirinden değerli 200’ü aşkın katılımcı biraraya geldi.

Toplantı, Hubuder Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Eren’in açılış konuşmasıyla başladı. Sn. Eren konuşmasında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir yanda çiftçilerin maliyetlerini karşılayacak  müdahale alım fiyatları tesbit etmek diğer yanda gıda enflasyonuna mani olmak gibi çelişkili bir hedefin üstesinden başarıyla geldiğini söyledi. Lisanslı depoculukla ilgili alt yapının hızla tamamlandığını belirterek Ürün İhtisas Borsası’nın faaliyete geçmesi için gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerektiğinin altını çizdi. Finansman maliyetlerinin mal stoklamaya imkan vermeyecek düzeylere yükseldiğini söyleyen Eren, çiftçiye tanınan yüzde elli faiz desteğinden, tüccar ve sanayicinin de yararlandırılmasını istedi.

Ardından kürsüye gelen Tusaf Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Günhan Ulusoy, Türkiye’nin un ihracatındaki başarısının altını çizdi ve ülkemizde beklenen un ihracatçısının asıl görevinin bundan sonra başladığını, bunun da elde ettikleri başarıyı sürdürmek, satış yaptıkları piyasalarda derinleşmek olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının sonuncusunu gerçekleştiren TMO Genel Müdürü Sn. İsmail Kemaloğlu, ükemizdeki hasat beklentileri ve TMO uygulamalarıyla ilgili bilgi verdikten sonra hem lojistik hem de finansmanla ilgili tüm detayları tamamladıkları projeyle çiftçiden gelecek malın tümünü almaya hazır olduklarını açıkladı.

Cofco International firmasından toplantıya katılan Sarunas Cebelis 2018/2019 sezonunda Amerika ve Avrupa’da tahıl hasat beklentirlerini  anlatan bir sunum yaptı.

Kahve arasından sonra Ikar Genel Müdürü Dimitri Rylko, Rus buğdayı ve diğer Hububat Piyasaları: 2017/18 ön değerlendirmesi ve 2018/19 beklentilerini içeren bir sunum yaparken Nezih Manavoğlu Karadeniz Navlun piyasasından bahsetti

TMO’nun Türkiye hububat üretimine ait öngörülerini içeren sunumu ise TMO Ticaret Daire Başkanı Sn. Cihan Soyalp yaptı. . .

Her sene finans piyasaları ve kur hareketleriyle ilgili tahminlere özel bir yer ayıran Hubuder konferansında ,bu sene Sn. Ali Ağaoğlu  “2018’in kalanında Ekonomide ve Finansal Piyasalarda Bizleri Neler Bekliyor? Başlıklı bir sunum yaptı.

Daha sonra “Bölgelere Göre Türkiye Hasat Değerlendirmesi” başlıklı bölümde Sn. Rint Akyüz moderatörlüğünde Türkiye hasat değerlendirilmesi yapıldı. Sn Faysal Sun Güneydoğu Anadolu, Sn.Fedai Canım  Marmara, Sn, Özlem Hoşer  Ege Bölgesi, Sn.Mutlu Doğru Çukurova bölgesini anlattı. Sn.Bayram Baran ise Orta Anadolu, Karadeniz Bölgesi ve Genel Türkiye Değerlendirmesini yaptı

Her sene mayıs ayında Hubuder tarafından gerçekleştirilen ve hasat döneminde arz talep dengeleriyle beraber yeni piyasa şartlarının değerlendirildiği toplantı, gelecek sene de mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Foto Galeri

Phone: +90 (212) 265 05 71-72
Fax: +90 (212) 265 05 73
hubuder@hubuder.org.tr