TMO Bundan Sonra Her Hasat Dönemi Öncesinde Alım Fiyatlarını Açıklayacak

TMO Bundan Sonra Her Hasat Dönemi Öncesinde Alım Fiyatlarını Açıklayacak

Hububat fiyatlarının bu yıl hasat öncesi açıklanmasından memnun olan sektör temsilcileri, bundan sonra da uygulamanın bir gelenek haline getirileceğini bildirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Hububat Tedarikçileri Derneği tarafından düzenlenen “2019-2020 Hasadına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl” başlıklı 6. Uluslararası HUBUDER Konferansı’nda söz aldı.

2 Mayıs’ta hububat fiyatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlayan Güldal, hasat dönemi öncesinde alım fiyatlarının açıklanmasını bir gelenek haline getireceklerini söyledi.Güldal, üretim maliyetlerindeki artıştan dolayı geçen sene buğday ekim alanlarının  zaldığını söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal

Koşulların iyileşmesi ve hava şartlarını olumlu gitmesiyle bu yıl daha iyi bir verim beklediklerini anlatan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, piyasadaki dalgalanmaları önlemek amacıyla üretici, tüketici ve sanayiciyi etkileyecek olumsuz faktörleri ortadan kaldırmayı planladıklarını katardı.

Bundan sonra hububat başta olmak üzere tüm ürünlerde alım fiyatlarının hasat dönemi öncesinde açıklanacağını, tüketiciyi olumsuz etkilemeyecek fiyat senaryosu hazırlayacaklarını sözlerine ekledi. Tüm ürünlerde enflasyon, iç-dış piyasa fiyatları ve rekolte durumlarının dikkate alınacak fiyat belirlemesi yapılacağını söyledi.Tüm ürünlerde piyasa gelişmeleri yakından takip edilerek, alınabilecek önlemler değerlendirilecek.

Piyasa Yakından Takip Edilecek

TMO’nun ihtiyaç olan her yerde hububat alımına devam edeceğini ifade eden Güldal, 2018 yılında yaşanan sorunları bu yıl üreticilere yansıtmayacaklarını vurguladı.

2020 ve ‘21 yıllarında Türkiye genelinde 20 milyon tondan fazla hububat üretimi beklediklerini söyleyen Güldal, sözlerine; “Biz önümüzdeki sene yapılacak hububat üretimini de önemli oranda garantiye almak için değerli fiyatlandırma yapmak istiyoruz. Piyasada oluşacak fiyatların tüketicileri olumsuz etkileyecek seviyeye gelmesini kesinlikle arzu etmiyoruz.” şeklinde devam etti.Piyasadaki belirsizlikler giderildikçe, çiftçinin ekim yamaya daha çok yöneleceği aktarıldı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, buğday fiyatlarının bu yıl Mayıs ayında açıklanmasının çiftçinin önündeki belirsizlikleri gidermesi açısından çok önemli olduğunu yorumladı.

Geçen yıl buğday ihracatında yapılan sınırlamanın olumsuz etkilerinden bahseden Ulusoy, ihracat sınırlamasının kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. Halihazırda yurt içi fiyatlarının yurt dışındakilerde de fazla olduğunu, rekoltenin iyi gelmesi ve fiyat istikrarının sağlanması halinde bu durumun düzeleceğini dile getirdi.Daha önceden hasat döneminin ortasında belirlenen alım fiyatlarının, hasat öncesi açıklanmasının çok faydalı olacağı aktarıldı.

Buğday Hasadı

Uygulamayı olumlu bulanlardan bir diğer isim HUBUDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülfem Eren oldu. Son dönemde mazot, tohum ve gübre fiyatlarının döviz bağlı olarak çok değişken olduğunu söyleyen Eren, bu nedenle fiyatların önceden açıklanmasının tüketiciyi rahatlatacağını anlattı.Toprak Mahsulleri Ofisi 80 Lisanslı Depoda Hububat Alımı Yapacağını Duyurdu

“Tahıl üretiminin artması için bu sene olduğu gibi iyi hesaplanmış müdahale alım fiyatlarının belirlenmesi ve dikkatli bir üretim planlaması yapılması, uzun vadede enflasyon sorununa köklü çözüm getirecektir. “ diyen Eren, Ofis’in çok ciddi miktarda alım yapacağını duyurdu.

Bu çalışmanın yanında ülkede iyi tarım uygulamasını da yaygınlaştırmakamacıyla tüketiciye destek vereceklerini ve bu amaçla kampanya başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Phone: +90 (212) 265 05 71-72
Fax: +90 (212) 265 05 73
hubuder@hubuder.org.tr